História

HISTÓRIA

História

Skupina vznikla niekedy v roku 1995 v Banskej Bystrici. Asi od roku 1991 si Krtko dával nahrávať svojmu kamošovi Sagenovi rôzne punkové CD. Ten mu na disk vždy nahral na synťáku alebo na gitare aj nejakú debilinu, ktorú nazval TOY PIŠTOĽS. V roku 1995 Krtko zakúpil gitaru Galaxis (hráva na nej dodnes), čo bol stimul k založeniu kapely v "pravom" zmysle slova. Prvá zostava bola Sagen (synťák - bicie, basa, spev), Krtko (gitara, spev), Čudlo (čo prišlo pod ruku). Texty v tom čase robil Krtkov kamoš z ulice Janko - Joni. Prvá nahrávka vznikla u Krtkovho starého otca v obývačke. Bola nahraná na diktafón a dostala názov "Portréty idolov". Vzniklo z nej asi 50 kópií, ktoré kapela popredala kde sa dalo... Bola to totálna recesia voči všetkému - koniec koncov, veď účinkujúci mali 15-16 rokov.

Nasledoval prvý koncert, ktorý sa kvôli neúčasti Sagena, ktorý vôbec neprišiel, skončil úplným trapasom. Na synťáku ho zaskočil Krtkov kamarát Viktor, ktorý tento nástroj videl prvý krát v živote. Po tomto "úspešnom" vystúpení sa kapela prvý krát rozpadla.

Rozpad si Krtko nepripúšťal, pretože chcel aj naďalej pokračovať. Sformoval preto druhú zostavu, tento krát hrajúcu na skutočné nástroje. Tvorili ju Loďo (basa, spevy), Palo (bicie), Krtko (gitara, spev). Loďo kúpil basu - preslyovku z roku 1963 (Kosťo ju má dodnes doma) a na bicie si skupina zarobila "poctivou" prácou - nalievali dextrán z fľaše do kotla vo fabrike na lieky...


Začali prvé skúšky ako aj koncerty, s ktorými veľmi pomohol Dušan Ivan z Hasiaceho Prístroja. Pozýval kapelu na skoro každý koncert, ktorý robil v Banskej Bystrici a blízkom či vzdialenom okolí. Skupina tak dostala možnosť hrať skoro so všetkými českými a slovenskými kapelami, ktoré členovia počúvali. Medzitým vychádza "štúdiová" podoba albumu "Portréty idolov".

V tejto fáze kapele pomáha Štefan Horina (súčasný manažér Konfliktu), ktorý v tom čase robil v distribučnej firme 4-Music, prostredníctvom ktorej sa nahrávka distribuuje po celom Slovensku.

Len na lekársky predpis Na jar 1998 skupina nahráva album "Len na lekársky predpis". Ten vyjadroval jej vtedajšie postoje založené na zábave, chlaste, hulení... Zo súčasného pohľadu - až na pár výnimiek - je už tento album bezpredmetný. Vydania albumu sa však už kapela v uvedenej zostave nedočkala. Pre nezhody odchádza Palo. Krtkovi sa podarí namotať Duda (životný ťah), ktorý od Pala kúpil bicie a začal sa pokúšať na nich hrať. Dudo spolu s Aďom a Lacom vtedy založili HC/Punk kapelu nazvanú Zero-Zero (podľa skvelého Amsterdamského hashu). V spoločnej skúšobni skupina čo-to nacvičí a na niekoľkých koncertoch aj čo-to odohrá.

Na jar 1999 Loďo oznámil, že odchádza na niekoľko rokov do Francúzska, začali sa preto prípravy na natáčanie nových piesní, ktoré chcela skupina natočiť ešte pred jeho odchodom. Na jeseň toho istého roku na Loďove miesto nastupuje Kosťo (basa, spev) - životný ťah. Po spoločnom posluchu práve nahraných piesní členovia dospejú k záveru, že zvukovo nahrávka za veľa nestojí a potrebuje zmenu. Sme prasatá Krtko preto dohral v Red Green studiu u Dušana Ivana nejaké gitary a Kosťo v novom štúdiu u Ľuba Lichého ďalšiu basu. Výsledkom práce je CD "Sme prasatá", ktoré vychádza v marci 2001. Predáva sa na Slovensku, Čechách a čiastočne v Poľsku a zaznamenáva solídny ohlas. Okrem zlepšenia inštrumentálneho prejavu je viditeľný obrovský pokrok v textoch. Po letnej minišnúre v Čechách v tom istom roku sa Krtko kvôli zdraviu definitívne rozhodol, že končí so spevom. Okrem nákupu aparátu je treba nájsť aj nového speváka. Podarilo sa a od januára 2002 hrá TOY PIŠTOĽS v zostave Dudo (bicie), Kosťo (basa, spev), Jaro (spev), Krtko (gitara).

Krtko

-Späť na hlavnú-